AS/RS Otomatik Depolama

AS/RS otomatik depolama sistemleri, depolama faaliyetlerinin tamamen bilgisayar sistemleri ile kontrol edildiği bir sistemdir. AS/RS kısaltmasının İngilizce açılımı, Automated Storage and Retrieval System’dir. AS/RS, otomatik depolama ve boşaltma sistemi anlamına gelen bu İngilizce ifadenin baş harflerinden oluşuyor.

Bu sistemde yüklerin raflarda depolanması, düzenlenmesi, boşaltılması, hatta sipariş toplama gibi işlemler bilgisayarlar tarafından yönetilmektedir. AS/RS otomatik depolama raf sistemlerinin temelini yüksek irtifa depo rafları oluşturur. Bu sistemler sayesinde 40 metreye kadar yükseliği olan raflar kontrol altına alınabilmektedir. Depo alanının her bir noktası sistem tarafından barkodlar ve sensörler tarafından algılanır. Bu sistemin çalışabilmesi için bütün bilgilerin sistemde olması önemlidir.

Bir deponun bundan daha verimli kullanılması düşünülemez bile. Bilgisayar kontrollu bu raf sistemleri, depo alanlarında maksimum yer kullanımı yanında hızlı depolama ve boşaltma imkanı sağlaması bakımından da tercih edilmektedir. Yetersiz depolama riskini ortadan kaldıran bu sistem bütün üretim dallarında kullanılabilir.

Tasarım sırasında ihtiyaca göre bu raf sistemleri, büyük hacimli ve ağır yükler için ya da küçük ve orta hacimli yükler için farklı tasarlanabilir. Her iki sistemde de depolama ve indirme işlemleri için otomatik depolama araçları, konveyör sistemleri ve gerektiğinde vinç birlikte kullanılabilir. Yine de AS/RS otomatik depolama raf sistemleri, ağırlıklı olarak büyük hacimli ve ağır yüklerin depolanması için kullanılmaktadır. Bu arada depo alanların yetersiz olması yüzünden depolama sıkıntısı yaşayan işletmelerde de bu sistem tercih edilmektedir.

Bu sistemler otomatik olarak ve insansız çalıştıkları için yüksek bir depo hassasiyeti elde edilmektedir. Bunun yanında sistem başka yararlar da sağlamaktadır. Örneğin, sevkiyatlarda hız kazandırır ve hata yapma ihtimali düşüktür. Siparişlerin hazırlanma süresi kısalır. Depo alanlarının yüksekliğinden azami şekilde yararlanır. Firmaların ara stok yapmak gereksinimini ortadan kaldırır. Ayrıca gerçek zamanlı olarak stoklar kontrol edilebilir. Sistemin bakımı ve işletme maliyeti düşüktür.

ARGEA AS/RS

Teknik Özellikler

Tek derinlikte maksimum yükseklik 15.000 mm
Üst destek rayı Evet
Tüm yüksekliklerde maksimum yük 1000 kg
Maksimum yük ölçüleri 2000 * 2000 * 2000 mm
Çatal tipi Tek derinlikli , Çift derinlikli
Maksimum hareket hızı 90 m/dakika
Maksimum aktarım hızlanması 0,5 m/s^2
Maksimum asansör hızı 30 m/dakika
Maksimum asansör hızı 30 m/dakika
Maksimum asansör hızlanması 0,25 m/s^2
Hassasiyet 1 mm
Tekrarlanabilirlik 1 mm

Boşaltma Sistemleri
İstifleyicilerin performansında belirleyici olan bölüm, yük birimlerini boşaltma sistemidir. Kurulan her sistemin gereksinimlerine göre en iyi sonucu almak için yük birimleri parametreler ile tanımlar. Dikkat edilmesi gereken ana parametre, boşaltma hızına ek olarak, çatalın genişleme derinliğidir. Her durumun statik ve dinamik kapasitesi arasındaki ilişkinin işlevine göre; tek, çift veya üçlü derinlik sistemi kullanılabilir. Derinlik, koridorun her iki tarafındaki raflara yerleştirilebilen palet sayısı anlamına gelmektedir. Bu nedenle raf sisteminin bir gözüne derinliğine iki palet istiflenebildiği durumlarda ise çift derinlikli raf sistemi terimi kullanılır. Çeşitli boşaltma sistemleri mevcuttur: Tek palet derinlikli, çift palet derinlikli, üç palet derinlikli, bantlı konveyör.

Tahrik Motoru
Farklı frekans vektörleri ile çalışmak için tasarlanan alternatif bir akım motoru bulunur. Hız ve fren döngüsünü kapatmak için bir kodlayıcı içermektedir. Motorlar spiral bir konik çarklı redüktör ile birleştirilmiştir. İstenilen yük analizleri hesap edildikten sonra makine için en uygun motor seçilir. Makinada kullanılan yüksek torklu tahrik sistemi makinaya yüksek ivmelenme sağlamaktadır, böylece makine 1mm hassasiyette çalıştırılabilmektedir

Sinyal Sistemi
Lazer metre karşı uçtaki yansıma paneline lazer ışınının yansıtılması ile 0,1 mm çözünürlükteki yüksek hassasiyet ölçümünün yapılmasını sağlayan optik bir ekipmandır. Bu  istemler, kaldırım ve aktarım sırasındaki konum kontrolü için kullanılır. Kayabilecek bir tekerlek veya aşınacak bir mekanik sisteme bağlı olmadıkları için, ölçümler doğrudan yapılır ve oldukça güvenilirdir. Veri aktarımı hızlı ayarlanabilir sürücüler ile birlikte merkezi olmayan dış terminaller ve sabit PLC arasındaki iletişimi sağlamak için kızıl ötesi optik iletişim sistemi kullanılır. Makinanın arkasında ve önünde bulunan safety sensörü makine çevresindeki cisimleri algılar ve makine durmasını veya yavaşlamışın sağlar. Sonuç olarak kaza riski 0 a düşer

Enerji Nakli
İletken çubuk sistemleri mobil cihaza sabit bir kaynaktan elektrik aktarmak için güvenli, güvenilir bir yol olarak geliştirilmiştir. Sistem mobil cihaz aşağıdaki yolu boyunca konuşlu iletken bar ile faaliyet göstermektedir. cihaz üzerine monte edilmiş bir akım kolektörü bu yol boyunca ilerlerken iletken çubuğu ile temas halindedir. Bu mobil cihaza iletkenden elektrik akımını sağlar.

Güvenlik ve performans için kullandığımız sensörler